Moja własna aplikacja, którą zacząłem tworzyć na poprzednim blogu była dość prostym i ciekawym projektem na którym planowałem nauczyć się Vue. Wyszło tak, że faktycznie nauczyłem się czegoś o Vue ale projektu nie ukończyłem. Postanowiłem więc powrócić do niego teraz. Lub jak kto woli rozpocząć go od nowa. Tak jak obiecałem w poście powitalnym, który możesz przeczytać tutaj, zabieram się za tworzenie serii o Vue ale tym razem w trochę zmienionej formie. Zapraszam więc do zapoznania się z pierwszym wpisem z tej serii.

Od czego zacznę?

Jak zawsze trzeba zacząć od pomysłu. Na własnej aplikacji typu SaaS można całkiem sporo zarobić i stworzyć produkt, który da się rozwijać latami. Trzeba mieć tylko dobry pomysł lub sporo szczęścia aby trafić w to co akurat na rynku ma szansę się przebić. Oczywiście nie jest to takie proste. Własna aplikacja ma też szereg innych plusów i minusów. Na pewno kiedyś to wszystko opiszę. Ale na razie skupmy się na tym co najważniejsze.

Planowanie własnej aplikacji
Planowanie projektu

Ja będę tworzył aplikację do zarządzania warsztatem samochodowym. Nic skomplikowanego. Chodzi o to, żeby w łatwy sposób można było pokazać wszystkie najważniejsze funkcje technologii, których użyję. Wpis o stacku technologicznym pojawi się w następnym tygodniu. Szczegółowo tam opiszę dlaczego wybieram każdą z technologii.

Car Repairs

Tak będzie się nazywać moja własna aplikacja. Co powinna zawierać? Otóż aby taka aplikacja była dla mnie jako właściciela warsztatu użyteczna musi posiadać kilka rzeczy. Po pierwsze listę klientów połączoną z listą samochodów tak aby można było wyszukać klienta po samochodzie i odwrotnie. Poza tym chciałbym mieć możliwość przejrzenia listy napraw danego samochodu z krótkimi notatkami na ich temat oraz sprawdzenia ile dana naprawa kosztowała. To chyba tyle. Widać, że nie będzie to nie wiadomo jak skomplikowana aplikacja. Ktoś z większym doświadczeniem mógłby powiedzieć, że to tylko prosta aplikacja CRUD ( od słów create, read, update, delete ) i w sumie miałby rację ale myślę, że to wystarczy aby pokazać najważniejsze możliwości wykorzystywanych narzędzi.

Tak jak wszystko dzisiaj tak i moja aplikacja będzie zawierała moduł autoryzacji. Dlatego też każdy użytkownik będzie miał swoich klientów, samochody i naprawy. To chyba tyle jeżeli chodzi o najważniejsze funkcje CarReps.

Plan wydawniczy

Skoro już wszystko opisałem to został nam już tylko jeden szczegół. Jak często będą się pojawiały nowe posty z tej serii? Seria „Własna aplikacja [Node + Vue]” będzie w najbliższym czasie motywem przewodnim bloga, dlatego też chciałbym aby nowe posty pojawiały się w następującej konfiguracji:

  • A : „Własna aplikacja [Node]” – wpis backendowy
  • B : „Własna aplikacja [Vue]” – wpis frontendowy
  • C : Wpis niezwiązany z serią

Tak mniej więcej przedstawia się plan wydawniczy na najbliższe kilka tygodni. Nie wiem ile będzie wpisów w tej serii ale nie chciałbym żeby było ich bardzo dużo. Dlatego też nie będę dopieszczał każdego szczegółu a raczej skupię się na ogólnych koncepcjach tak aby pokazać możliwości danego rozwiązania.

Repozytorium kodu

Cały kod zarówno frontendowy jak i backendowy będzie dostępny w publicznych repozytoriach na githubie. Ponadto postaram się robić tak aby na każdy kolejny etap przypadał zawsze nowy branch z działającą wersją. Na masterze zawsze będą zmergowane zmiany. Natomiast na każdym branchu będzie można znaleźć kod opisywany dokładnie w poście tak aby każdy kto chciałby sobie zerknąć na jakiś konkretny fragment mógł to zrobić na trochę prostszym przykładzie niż cała aplikacja.

Oczywiście są to publiczne repozytoria więc jeżeli masz ochotę lub po prostu widzisz jakiś błąd, który chciałbyś poprawić to zapraszam do tworzenia pull requestów ze zmianami.

Podsumowując

W przyszłym tygodniu pojawi się post o stacku technologicznym a później będą już tylko same konkrety. Dlatego też zapraszam Cię do czytania bloga na bieżąco. A jeżeli chcesz abym przypominał Ci o nowych postach to zapraszam Cię do newslettera do którego możesz zapisać się w formularzu na tej stronie. Pozostaje mi już tylko życzyć Ci miłego dnia i liczyć na to że będziesz ze mną także za tydzień!

Autor

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.