W tym poście chciałbym opowiedzieć Ci dlaczego wydarzenia takie jak konferencje, meetupy czy hackatony są takie super! Przedstawię Ci dlaczego moim zdaniem warto brać udział w takich wydarzeniach skupiających programistów oraz krótko zrelacjonuję Ci co działo się na meet.js Summit 2019 w Katowicach gdzie miałem przyjemność być 30 września 2019 roku.

Z innej beczki

Na początku chciałbym przeprosić za jeszcze jedną rzecz. Kilka osób zwróciło mi uwagę, że na moim blogu nie pojawiło się jeszcze nic konkretnego! Bardzo za to przepraszam. Niestety w tym tygodniu też nie zapowiada się na konkrety (w sensie nie będzie kodowania). Obiecuję jednak że w przyszłym tygodniu przejdę już do konkretów. Z drugiej jednak strony uważam, że przedstawione w tym poście argumenty są dobre i przekonujące. Moim zdaniem to jest konkret!

Jakie wydarzenia są popularne?

Wśród programistów różne spotkania branżowe są niesamowicie popularne. Bilety na niektóre konferencje potrafią znikać w 10-15 sekund od rozpoczęcia sprzedaży. Oczywiście dotyczy to tylko największych i najbardziej popularnych konferencji. Mimo to widać, że chętnych na takie spotkania nie brakuje. Wręcz przeciwnie, jest ich coraz więcej.

Typy wydarzeń

Wśród programistów popularne są przede wszystkim 3 typy wydarzeń. Poniżej wymienię i krótko opiszę każdy z nich.

Konferencja

Spore wydarzenie zbierające większą ilość ludzi. Najczęściej powyżej 100 osób. Trwa to przynajmniej jeden dzień. Często jest podzielone na ścieżki tematyczne z prelekcjami z różnych technologii i ciekawych tematów, które mogą się odbywać jednocześnie w kilku salach wynajętych przez organizatorów. Najczęściej mają też catering zapewniający śniadanie i obiad. W przerwach między różnymi prelekcjami można odwiedzić stoiska firm poszukujących programistów albo po prostu reklamujących się. Po całym dniu najczęściej organizowane jest pewnego rodzaju after party gdzie można spotkać się z prelegentami, porozmawiać z różnymi ciekawymi ludźmi i napić się piwa w fajnymi towarzystwie.

Meetup

Mniejsze spotkanie najczęściej sponsorowane przez jedną firmę lub jakąś grupę ludzi zainteresowanych danym tematem. Ma ono charakter bardziej kameralny ze względu na mniejszą liczbę uczestników oraz prelegentów. Odbywa się najczęściej wieczorem, po pracy w jakimś fajnym miejscu w danym mieście. Często jest to w jakichś barach gdzie bezpośrednio po prelekcjach można coś dobrego zjeść i napić się piwa rozmawiając z innymi uczestnikami.

Hackaton

Bardzo zróżnicowany typ wydarzenia. Jest to pewnego rodzaju konkurs dla programistów. Polega na tym że drużyny programistów spotykają się w wyznaczonym przez organizatora miejscu gdzie mają za zadanie w określonym czasie stworzyć jakieś rozwiązanie na podany wcześniej temat. Jest to świetny sposób na nauczenie się czegoś nowego, przeżycie fajnej przygody i zintegrowanie się w ciekawym gronie. Hackatony mogą trwać od 12 do 24 godzin. O krótszych nie słyszałem, o dłuższych też nie. Na dodatek nagrody są często naprawdę ciekawe. Jak na przykład 50 tyś złotych na rozwój rozwiązania przygotowanego przez drużynę w trakcie hackatonu. Przyznaję szczerze, że to całkiem ciekawa kwota. Oczywiście moim zdaniem lepiej udać się na takie wydarzenie nie z przekonaniem o tym, że się wygra ale bardziej po to aby dobrze się bawić i nauczyć czegoś nowego. Takie nastawienie zawsze procentuje.

To dlaczego warto chodzić na te wydarzenia?

Skoro już wiesz na jakie spotkania lubią uczęszczać programiści to teraz powiem Ci dlaczego tak jest moim zdaniem.

Po pierwsze – integracja!

Integrowanie się z ludźmi to bardzo ważna rzecz w pracy programisty. W końcu wszyscy pracujemy w zespołach a czasy kiedy to programista był zamkniętym w piwnicy introwertykiem już dawno minęły. Teraz jako programista powinieneś posiadać cały wachlarz umiejętności miękkich, które bardzo dobrze jest szlifować właśnie na takich spotkaniach. Zawsze też można poznać ciekawych ludzi z którymi będziemy się spotykać przez długie lata.

Po drugie – wiedza!

Drugim powodem dla którego wybieramy się na te wydarzenia jest wiedza. Prelekcje i wystąpienia to najczęściej bardzo dobre źródło wiedzy. Nie mówię, że każde wystąpienie jest dobrze przygotowane a prowadzący kompetentny ale z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej tak właśnie jest. Z prelekcji można dowiedzieć się czegoś ciekawego o nowych technologiach albo o nowym podejściu do starych technologii. Można też podpatrzeć jak niektóre problemy rozwiązywane są w innych firmach albo jakie technologie stosują liderzy danej branży. Jest tego sporo. A jeżeli na prelekcjach nie dowiemy się wystarczająco na interesujący nas temat zawsze jest szansa na to aby porozmawiać z prowadzącym i dopytać o szczegóły po wykładzie.

Po trzecie – poznanie firm.

Tutaj już bez wykrzyknika ponieważ nie każdego to interesuje. Mimo to na takich wydarzeniach najczęściej są obecne różne firmy. Mają one swoje stoiska a przy nich kilku przedstawicieli. Można podejść, porozmawiać, dowiedzieć się czy firma akurat nie rekrutuje na stanowisko jakie nas interesuje. Można poznać wymagania na takie stanowisko, zostawić jakiś kontakt do siebie albo nawet swoje CV. Firmy technologiczne lubią tego typu spotkania ponieważ mają dostęp do wielu potencjalnych pracowników lub klientów. A nam jako programistom pozwala to poznać różnych graczy z branży, sposób ich działania czy technologie w jakich pracują. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że jest to reklama więc trzeba nałożyć odpowiedni filter na informacje jakimi karmią nas przedstawiciele.

Warto chodzić na różne wydarzenia!

Podsumowując. Uważam, że warto wybierać się na konferencje, hackatony czy meetupy. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu w ciekawy sposób. Można poznać bardzo fajnych ludzi i zawrzeć przyjaźnie na długie lata. Można też zdobyć mnóstwo wiedzy i porozmawiać ze specjalistami pracującymi przy stosowanych przez nas technologiach. A jeżeli to wszystko nadal Cię nie przekonuje to może perspektywa after party i piwka w dobrym towarzystwie bardziej do Ciebie przemawia? Każdy musi znaleźć swój powód do uczestniczenia w takich spotkaniach ale naprawdę warto!

meet.js Summit 2019

Nie dawno miałem okazję uczestniczyć wraz z przyjaciółmi w jednej z większych konferencji poświęconych JavaScript w Polsce. Summit odbył się 30 września w Katowicach w budynku obok słynnego Katowickiego Spodka. Bilety na to wydarzenie sprzedały się bardzo szybko. Od 8 rano można było meldować się z biletem przy wejściu. Razem ze znajomymi byliśmy tam nieco przed 9. Powitał nas spory tłum ludzi stojących przy stolikach. Większość piła kawę lub przegryzała bułeczki wystawione na stolikach wokół.

Ludzie stojący w pobliżu wejścia przed wydarzeniem
Poranna kawa

Później był krótki wstęp i zaczęły się prelekcje. Było dokładnie cztery sesje po trzy prelekcje trwające pół godziny. Osobiście bardzo szybko mi mijały kolejne godziny i nawet nie wiem kiedy skończyło się całe wydarzenie.

Co do prelekcji to chyba najbardziej podobały mi się „Hype Driven Development sucks” Jacka Tomaszewskiego i „Native, hybrid, PWA? 🤷‍How to deal with it?” Marty Wiśniewskiej. Oczywiście wszystkie prelekcje były ciekawe ale te dwie najbardziej mi zapadły w pamięci. To co najbardziej mi się nie podobało to fakt, że nie było oficjalnego after party. Niestety ale może organizatorzy mieli jakiś powód aby takiego nie organizować. Tego nie wiem. Ten jeden minus jednak nie wpłynął na moją ocenę wydarzenia. Cieszę się, że mogłem w nim uczestniczyć

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przekonałem Cię do uczestniczenia w różnych wydarzeniach bo naprawdę warto. Można poznać ciekawych ludzi, nauczyć się czegoś nowego a czasem nawet znaleźć nową pracę.

I znowu poza tematem

Skoro już temat wydarzeń mamy za sobą to czas zająć się kodowaniem. Obiecuję, że w przyszłym tygodniu będzie już post techniczny. Ściślej mówiąc ogarnę setup projektu backendowego. Połączenie z bazą danych, strukturę plików i może jeszcze jakieś proste logowanie za pomocą JWT. Jeżeli nie wiesz jeszcze jaki projekt będę realizował to zapraszam Cię tutaj.

Na zakończenie zapraszam Cię do subskrypcji newslettera dzięki, któremu nie umknie Ci nowy post na blogu.

Jeżeli dotrwałeś aż tutaj to super. Dzięki wielkie za te kilka minut, które poświęciłeś na przeczytanie tego posta. No i mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś na jakiejś konferencji!

PS.

Chciałbym przeprosić za jakość zdjęć ale nie mam obecnie nic lepszego pod ręką. Gdybyś jednak miał jakieś lepsze zdjęcia z tego wydarzenia proszę podeślij a ja na pewno podmienię je w galerii w tym poście.

Autor

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.